Analist: O Kripto Para Bu Seviyelere Patlamaya Hazır!

Lider kripto para Bitcoin bu hafta büyük bir düşüş yaşadı. Bu süreçte iki ay önceki seviyelerine geri döndü. Ayrıca, bu düşüş kripto para piyasasının hissiyatını etkiledi. Düşüşün hakim olduğu bir piyasada, traderlar short pozisyonları tercih etmeye başladı. Kripto analisti Vinicius Barbosa’ya göre, bunun da ilerleyen haftalarda bir ‘short squeeze’e yol açması mümkün.

Lider kripto para için ‘short squeeze’ ihtimali var!

Özellikle, korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) hakim olduğu için long pozisyonlu traderlar çöküş sırasında likidasyonlarda 400 milyon dolar kaybetti. Bu long squeeze, Bitcoin’in türev piyasasını yeniden dengeleyerek açılan long pozisyonların çoğunu temizledi. Sonuç olarak, piyasanın açık faizi (OI) short pozisyonlara doğru ağırlık kazandı. Böylece, yılbaşından bu yana rekor negatif fonlama oranlarına ulaştı. CoinGlass’ın verileri, BTC’nin OI ağırlıklı fonlama oranının 2024’ün en kötü seviyelerinde olduğunu gösteriyor.

Esasen negatif fonlama oranları, Bitcoin açığa satış yapanların pozisyonlarını korudukları için long pozisyonlu traderlara faiz ödemek zorunda oldukları anlamına geliyor. Bu, yüksek volatilite olaylarında bile açık pozisyonları long’lar ve short’lar arasında dengede tutmak için oluşturulmuş bir mekanizmadır.

BTC OI-Ağırlıklı Fonlama Oranı, 8 saat. Kaynak: CoinGlass

Bitcoin ‘short squeeze’ ve olası fiyat hedefleri

BTC, 60.000 dolarlık kilit direnç seviyesinin altında işlem görüyordu. Bu seviye, Mart ayından bu yana güçlü bir destek olduğu düşünüldüğünde, hem psikolojik hem de teknik analiz açısından önemli. Bu nedenle, 60.000 doları aşmasının, ‘kaçırma korkusuna’ (FOMO) doğru bir duyarlılık değişimine yol açması mümkün. Böylece, büyük teminat likidite havuzları piyasa yapıcılar için BTC fiyat hedefleri haline gelecektir. Bunun da iki potansiyel ‘short squeeze’ olayını tetiklemesi olası.

Özellikle, Bitcoin’in 71.715 dolarda 1,72 milyar dolar değerinde short satıcı likidasyonu var. Bununla birlikte, CoinGlass’ın 1 aylık ısı haritası da 67.420 dolarda önemli likidite havuzları gösteriyor. Ayrıca, her iki kilit bölge etrafında daha küçük havuzlar var. Bir ‘short squeeze’, Bitcoin yatırımcılarını 59.200 dolardan birinci ve ikinci likidasyon seviyelerine kadar sırasıyla %14 ve %21 kazançla ödüllendirebilir.

BTC Likidasyon Isı Haritası, 1 aylık grafik. Kaynak CoinGlass

Potansiyel bir ‘short squeeze’ ve %14’ün üzerinde kazanç iyimser bir görünüm. Yine de yatırımcıların Bitcoin ticareti konusunda temkinli olmasında fayda var. Bunun nedeni, Fed’in faiz oranlarıyla ilgili makroekonomik endişeler. Ayrıca, Bitcoin madencilerinin ağ güvenliğini etkileyen gelir düşüşüyle ilgili mikroekonomik endişeler. Bu bağlamda, Standard Chartered bankasının yatırım uzmanları BTC’nin kısa vadede 52.000 ila 50.000 dolar arasına ulaşacağını öngörüyor. Bununla birlikte, BTC de dahil olmak üzere kripto para birimleri yüksek volatiliteye sahiptir. Bu yüzden, daha fazla performans tahmin etmek zordur.

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir