‘Aç kalmasınlar’ diye tarihi yarımadaya başıboş köpek transferi!

Şehir merkezlerini mesken tutan başıboş köpeklerin, ‘aç ve bakımsız kalmasınlar’ denilerek kırsal bölgelerden getirildiği tespit edildi.

Ormanlık ve kırsal alanlardaki köpeklerin, daha iyi şartlarda yaşamaları için bazı kişilerce kalabalık ilçelere getirildiği öğrenildi. AKŞAM’a konuşan Fatih Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Ayşegül Coşkun, Kocaeli, Sarıyer, Ümraniye, Tuzla, Pendik, Kartal, Silivri, Çatalca, Bahçeşehir gibi yerlerden tarihi yarımadaya getirilen köpeklerin olduğunu belirlediklerini söyledi.

“KİLOMETRELERCE UZAKLARDAN BİLEREK GETİRİLİYOR”

Şehir merkezlerine taşınan köpeklerin kulak küpelerinden tespit edildiğini aktaran Coşkun, şöyle devam etti: “Bu köpeklerin % 80’inde kulaklık var; yasal zorunluluk olmasına rağmen mikroçip yok. Kilometrelerce uzaklardan bölgemize köpeklerin ‘aç ve bakımsız kalmasın’ diye bilerek getirildiğini değerlendiriyoruz. Belediye olarak veteriner sağlık hizmetlerimiz üst seviyede olduğu için köpeklere burada daha iyi bakılır diye düşünülüyor. Yasa gereği ilçeler arasında hayvanlar nakledilemez.”

PAZARCI KAMYONETİNDE YAKALADIK

Ayşegül Coşkun, kırsal ilçelerden Fatih’e gelen pazarcıların kamyonetle saldırgan köpekleri de beraberlerinde getirirken suçüstü yakalandıklarını söyledi. Coşkun, “Bu kişiler de gerekçe olarak ‘Fatih’te köpeklere iyi bakılır’ diye düşündüklerini ifade ediyorlar” dedi.

FATİH’TE BİR YILDA 40 BİN İHBAR

Fatih’te geçen yıl 40 bin ihbar aldıklarını söyleyen Coşkun, şöyle konuştu: “İhbarların 30 bini yaralı hayvan, 10 bini köpeklerin rehabilitasyonuyla ilgiydi. Hayvanları kısırlaştırıp kuduz aşılarını yaptıktan sonra mikroçip ve kulak küpesi uygulamalarını gerçekleştirip; yasa gereği alındığı yere bırakıyoruz.”

 

 

 

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir